Teknik Strateji Bülteni - 20 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Teknik olarak gücünü koruyan endekste 1,570-1,600 direnç seviyeleri iken, 1,550-1,540 ve 1,525 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Endekste 1,540 üzerinde kalındıkça pozisyonlar korunabilir.
  • 4.çeyrek bilanço fiyatlamalarının başladığı şu dönemde, finansalları güçlü gelmesi beklenen, demir-çelik, sigorta, beyaz eşya sektörleri tercih edilebilir.

Dolar/TL

  • Sabah saatlerinde 7.47 seviyesinden işlem gören kurda 7.50-7.55 bandını ilk direnç olarak takip ediyoruz. Aşağıda ise 7.31 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir.
  • Dolar endeksindeki güçlenmenin sürmesi halinde, Dolar/TL kurunda da 7.55 üzerinde yukarı yönlü hareketin hızlandığını görebiliriz ancak bunun orta vadede kalıcı olmayacağını ve kurda olası yükselişlerin TL’ye geçiş adına satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Piyasalar bu hafta; Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB PPK toplantısını ve Cuma günü açıklanması beklenen S&P kredi notu değerlendirme raporunu takip edecek.

Ons Altın

  • Altın fiyatları, ABD Hazine Bakanı Yellen’ın konuşması sonrasında zayıflayan doların etkisiyle yükseliş kaydediyor. Enflasyon beklentilerinin yükselmeye devam etmesi ve ABD tahvillerinin nispeten yatay seyretmesi de hareketi destekliyor. Kısa vadede 1.866 direnci üzerinde yukarı yönlü hareketin hızlanması beklenebilir. Aşağıda ise 1.818 seviyesini destek olarak izlemeye devam ediyoruz. Tahvil faizleri ve dolar endeksindeki hareket altında yön tayini açısından izlenmeye devam edilmelidir.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın