Teknik Strateji Bülteni - 21 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne pozitif açılış yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak gücünü koruyan endekste 1,550-1,540 destek bölgesi iken 1,580 ve 1,600 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Kısa vadede 1,540 orta vadede ise 1,500 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak izliyoruz.
  • Sektörel bazda, 4.çeyrek bilanço fiyatlamalarının başladığı şu dönemde, demir-çelik, sigorta, beyaz eşya ve enerji sektörleri tercih edilebilir.

Dolar/TL

  • Son dönemde dolar endeksinde görülen bir miktar yukarı hareketin de etkisiyle kurda yukarı denemeler olsa da, teknik olarak alçalan kanal görünümü korundu. Sabah saatlerinde 7.41 seviyesinden işlem gören kurda bu kanalı takip etmeye devam ediyoruz. 7.50-7.55 bölgesi yukarıda ilk direnç olarak takip edilebilir. Aşağıda ise 7.32 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir.
  • Kurdaki olası yükselişlerin TL’ye geçiş adına satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Piyasalar bugün TCMB PPK toplantısını ve yarın açıklanması beklenen S&P kredi notu değerlendirme raporunu takip edecek. TCMB PPK toplantısında ekonomistlerin beklentisi politika faizinin sabit bırakılacağı yönünde.

Ons Altın

  • ABD Hazine Bakanı olması beklenen Yellen’ın konuşması sonrasında yükselişe geçen ons altında Joe Biden’ın göreve başlaması ve teşvik paketi beklentileriyle yukarı yönlü hareket sürüyor. Enflasyon beklentilerinin yükselmeye devam etmesi ve ABD tahvillerinin nispeten yatay seyretmesi de hareketi destekliyor. 1.866 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamayı direnç olarak izlediğimizi belirtmiştik. Bu seviyenin üzerinde yukarı yönlü hareketin devamı beklenebilir. 1.880 ve 1.900 yukarıda ilk direnç seviyeleri olarak takip edilmelidir. Olası satışlarda ise 1.820 seviyesini destek olarak takip etmeye devam ediyoruz. Tahvil faizleri ve dolar endeksindeki hareket altında yön tayini açısından izlenmeye devam edilmelidir.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın