Teknik Strateji Bülteni - 22 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne hafif negatif açılış yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak 1,540-1,510 destek seviyeleri, 1,570 ve 1,580 ise direnç seviyeleri olarak izlenebilir.
  • Kısa vadede 1,540 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak izlemeye devam ediyoruz.

Dolar/TL

  • TCMB piyasa beklentilerine paralel şekilde faizleri sabit bırakırken, karar metninde kullanılan şahin tonda ifadelerin ardından kurda hafif bir geri çekilme görüldü. Teknik olarak alçalan kanal görünümü korunuyor. Sabah saatlerinde 7.37 seviyesinden işlem gören kurda bu kanalı takip etmeye devam ediyoruz. 7.50 yukarıda ilk direnç seviyesiyken, aşağıda ise 7.32 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir. TL lehine oluşan pozitif havanın devam etmesini bekliyoruz.
  • Piyasalar bugün S&P kredi notu değerlendirme raporunu takip edecek.

Ons Altın

  • ABD’de Joe Biden’ın göreve başlamasının ardından güçlenen teşvik paketi beklentileri ons altını desteklemeye devam ediyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, yeni ekonomik destek paketinin Şubat başında oylamaya sunulmasının planlandığını söyledi. Enflasyon beklentilerinin yükselmeye devam etmesi ve ABD tahvillerinin nispeten yatay seyretmesi de altın için pozitif. 1.866 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamayı direnç olarak izlediğimizi belirtmiştik. Bu seviyenin üzerinde kalındıkça kısa vadede yukarı yönlü hareketin devamı beklenebilir. 1.880 ve 1.900 yukarıda ilk direnç seviyeleri olarak takip edilmelidir. Olası satışlarda ise 1.820 seviyesini destek olarak takip etmeye devam ediyoruz. Tahvil faizleri ve dolar endeksindeki hareket altında yön tayini açısından izlenmeye devam edilmelidir.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın